tekirdag Şubesi

Tarihçemiz

Derneğimiz Emniyet Teşkilatı Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği ( 16 Kasım 2012 tarihinde yapılan 26. Genel Kurulumuzda derneğimizin adı Polis Eşleri Kaynaşma – Yardımlaşma Derneği ( PEKAY ) olarak değiştirilmiştir. ) adı altında 09 Ocak 1987 tarihinde Sn. Gülsen BEDÜK Hanımefendi Başkanlığında onaltı kurucu üye tarafından kurulmuştur. Kurucu üyelerimiz; Mahinur YALINPALA, F.Selma DEMİRTEL, Nuran ADIBELLİ, Tülay ERDAL, Müşerref YİĞİT, Hatun ALDOĞAN, F. Oya KAROL, A. Tülay ERTÜRK, Vahide KAPLAN, Sultan YILMAZ, Ferihan KAYA, A. Ruhat OGAN, Tamay AKAN, Yıldız DEDE ve A. Füsun ACAR'dır.

Genel Başkanlarımız; Sn. Gülsen BEDÜK, Sn. Tülay ERDAL, Sn. Nazan BİLİCAN, Sn. Yıldız ERKAN, Sn Nuray ERGUN, Sn. Emel AĞAR, Sn. Ayla SERHADLI, Sn. Emine YÜKSEL, Sn Yüksel GENÇ, Sn. Emel ÖNAL, Sn. Türkan AYDINER, Sn. Melahat ALTINTAŞ, Sn. Olcay KÖKSAL, Sn. Emine BAYAR ve Dr.Sn.Arzu KILIÇLAR' dır.

Amacımız, her rütbedeki Emniyet Teşkilatı Mensuplarının hanımları ile emekli olan, yurtiçi ve yurtdışı görevlerinin ifası sırasında şehit düşen, gazi veya malûl olan teşkilat mensuplarının hanımları arasında birlik beraberlik ve dayanışmayı sağlamak; toplumsal yaşamda kadınların eğitsel, sosyal ve kültürel sorunlarına ilişkin yol gösterici çalışmalar yapmak; çocuklarımıza ve gençlerimize eğitim desteği vermek; günün şartlarına göre yurtiçi ve yurtdışında kamu yararına her türlü yardım faaliyetlerinde bulunmaktır. Dernek tüzüğünde amaç olarak belirlenen faaliyetler kamu hizmeti niteliğinde olup Dernek, yıl içinde elde edilen gelirin en az üçte ikisini amaçlarına harcar. Derneğin amaç edindiği hizmetler herkesin yararına açık olur, belli bir yöre veya kitleye hizmetle sınırlı değildir.

Dernek genel merkezi Ankara'da olup, Genel Başkan Sn. Emniyet Genel Müdürü eşleridir. Genel Merkez Yönetim Kurulu; Genel Başkan, Genel Başkan Yardımcısı, Genel Sekreter, Genel Muhasip ve 3 üyeden oluşur. Genel Merkezimizin üye sayısı ise 196'dır.

61 ilde Şube Başkanlıkları bulunmakta olup, Şube Başkanları İl Emniyet Müdürleri eşleridir. Şube Yönetim Kurulu; Başkan, Başkan Yardımcısı, Muhasip, Sekreter ve Üye olmak üzere 5 kişi tarafından oluşturulur. Şubelerimizin bulunduğu iller; Adana, Adıyaman, Afyon, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hakkari, Hatay, Isparta, İzmir, Mersin, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Yozgat, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce 'dir. Şubeler yıllık gelirlerinin % 20'sini Katkı Payı olarak genel merkez hesabına göndermektedirler.

Amaçları tüzükte belirtilmiş olan derneğimiz; şartlara uygun görülen, mağdur ailelerden seçilen her aileden bir üniversite öğrencisine olmak üzere Eylül – Haziran döneminde 10 ay süre ile burs vermektedir. Şubeler de aynı miktarda ve süre ile kendi illerinde ikamet eden şehit, malül ve muhtaç teşkilat mensuplarının üniversite öğrencilerine burs vermektedir. Bursların yanı sıra Genel Merkez olarak her yıl bir defaya mahsus olmak üzere ihtiyacı olduğu tespit edilen öğrencilerimize eğitim yardımı yapılmaktadır. Zaman zaman derneğimize başvuran ve ihtiyacı olduğu tespit edilen şehit, emekli, malûl ve bilfiil çalışan emniyet mensuplarımızın ailelerine ayni ve nakdi yardımlarımız sürmektedir. Ayrıca; Halk Eğitim Merkezleri işbirliği ile hanımlara yönelik kurslarımız devam etmektedir. Bunlar, gelen istek ve talepler doğrultusunda branşlara göre ayrılmaktadır.